Xylo Escena Lite Walnut, Herringbone, SPC, Vinyl Flooring, 110x6x620mm
Please note that there is a 50 pounds charge for small orders.
| Product Code: | HSPCHB5006 |
| Brand: | Xylo Flooring |
Details
| Vinyl Flooring Specification | |
|---|---|
| Thickness | 6 mm |
| Width | 110 mm |
| Length | 620 mm |
| Click System | 5G Click |
| Pattern | Herringbone |
| Code | HSPCHB5006 |
Customer reviews
4.5 out of 5Reviews
Nigel
2023-09-30
I recently installed the Xylo Escena Lite Walnut flooring in my living room, and I couldn't be happier. The herringbone pattern looks stunning and adds a touch of elegance to the space. The click fitting system made installation a breeze.
Barry
2023-10-01
The flooring is beautiful and feels great underfoot. I was impressed with how easy it was to maintain. Just a quick sweep and mop, and it looks brand new again. Highly recommend!
Richard
2023-10-02
I love the design of this flooring! The light walnut color is perfect for my home. Installation was straightforward, and it feels durable. However, the delivery took a bit longer than expected.
Andrew
2023-10-03
Great product! The herringbone style is very trendy, and it fits perfectly with my decor. Easy to clean and maintain, but I wish the price was a bit lower.
JULIAN
2023-10-04
I was looking for a flooring option that could withstand my busy household, and this vinyl flooring has exceeded my expectations. It looks fantastic and is very easy to maintain.