Chene Herringbone Engineered, White, Brushed & Oiled, 150x14x600mm
£46.15
per sqm
Ex. VAT
£55.38
per sqm
Inc. VAT
Price of 1 pack is
£86.40 Ex. Vat
£103.68 Inc. Vat
and covers 1.872 sqm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHHBWBROI600 |
| Type: | Engineered Parquet Flooring |
| Brand: | Chene |
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Product Range | Chene Herringbone |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 3 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Floating |
| Length | 600 mm |
| Joint System | Click |
| Pattern | Herringbone |
| Code | CHHBWBROI600 |
Customer reviews
There no comments for this product
Book a fitting service for your Chene Herringbone Engineered, White, Brushed & Oiled, 150x14x600mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.