Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4Kahrs Life Essentials Pure Oak 2-Strip Engineered Flooring, Prime, Matt Lacquered 193x7x1225mm
Please note that there is a 60 pounds charge for small orders.
| Product Code: | LTCLRW3003-193 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Kahrs Flooring |
Kahrs Life Essentials Pure Oak 2-Strip Engineered Flooring, Prime, Matt Lacquered 193x7x1225mm Experience the warmth and charm of natural oak with this inviting Pure Oak 2-strip flooring from the Life Collection. Characterized by minimal knots and an authentic, organic look, this floor brings a dynamic touch with its 2-strip layout. The advanced matte lacquer finish not only reduces glare but also protects the surface from daily wear and tear.
Life Essentials Collection Discover understated elegance with the Life collection, which showcases a carefully selected range of wood with minimal knots. Each floorboard is expertly finished to deliver outstanding performance while retaining the natural, refined beauty of wood—a seamless fusion of sophistication and tranquility.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 193 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Top Layer | 0.6 mm |
| Sealant Finish | Matt Lacquered |
| Installation Method | Floating or Glue Down |
| Length | 1225 mm |
| Joint System | Woodloc® 5G |
| Code | LTCLRW3003-193 |
Customer reviews
5 out of 1Reviews
Rico
2023-01-10
I recently installed the Kahrs Life Essentials Pure Oak 2-Strip flooring in my living room, and I couldn't be happier. The finish is stunning and really brings warmth to the space.