Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4Kahrs Flora Oak Edelweiss Engineered Flooring, Rustic, Brushed & Oiled, 187x13x2266mm
Please note that there is a 60 pounds charge for small orders.
| Product Code: | 131247220 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Kahrs Flooring |
Kahrs Flora Oak Edelweiss Engineered Flooring, Rustic, Brushed & Oiled, 187x13x2266mm Experience a light and timeless atmosphere in any space with Oak Edelweiss. This flooring features a translucent white-tinted oil that delicately softens the appearance of knots and cracks. Every board undergoes meticulous brushing to enhance the natural grain of the wood and showcase its unique texture.
Flora Collection Find inspiration in the Flora Collection, which is inspired by the beauty of natural landscapes where wildflowers flourish. Reflecting the seasonal changes of nature, each 1-strip design in this collection captures the essence of spring oak, the warmth of summer, the frosty whites of winter, and the earthy tones of autumn.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 187 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Top Layer | 2.6 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Floating or Glue Down |
| Profile | Bevelled 4-sided |
| Length | 2266 mm |
| Joint System | Woodloc® 5G |
| Code | 131247220 |
Customer reviews
4.5 out of 5Reviews
Dariusz
2023-09-30
Absolutely love the Kahrs Flora Oak Edelweiss flooring! It has transformed my living room into a bright and airy space. The brushed and oiled finish gives it a beautiful texture.
B
2023-09-14
The flooring is stunning and very easy to maintain. I was worried about the rustic look, but it fits perfectly with my decor. Highly recommend!
BULENT
2023-08-19
Great quality flooring! Installation was straightforward, and it looks fantastic. The white-tinted oil really softens the look of the wood.
Kris
2023-07-09
I was impressed with the delivery speed and the quality of the flooring. It has a lovely finish and feels durable. Very satisfied with my purchase.
Mal
2023-06-24
The Kahrs Flora Oak Edelweiss is a beautiful addition to my home. It’s easy to clean and maintain, and the design is just what I was looking for.