Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4Kahrs Flora Oak Aster Engineered Flooring, Rustic, Brushed & Oiled, 187x13x2000mm
Please note that there is a 60 pounds charge for small orders.
| Product Code: | 131246200 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Kahrs Flooring |
Kahrs Flora Oak Aster Engineered Flooring, Rustic, Brushed & Oiled, 187x13x2000mm Oak Aster presents natural oak in its purest state, devoid of any staining, letting the warm tones of the wood shine through the oiled surface undisturbed. Each plank undergoes a gentle brushing to accentuate the natural grain while softening the appearance of knots and cracks. Any variations in color are completely natural, allowing the raw beauty of the material to be the focal point. Oak Aster is also available in a matte lacquered finish.
Flora Collection The Flora Collection takes inspiration from the untamed landscapes where wildflowers flourish, ranging from rugged mountains and dense forests to gently rolling hills where rocky cliffs meet soft grassy meadows. Each 1-strip pattern in the Flora line captures the seasonal changes in nature, from the vibrant hues of spring oak and the cozy warmth of summer, to the icy whites of winter and the subdued, earthy tones of autumn.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 187 mm |
| Thickness | 13 mm |
| Top Layer | 2.6 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Floating or Glue Down |
| Profile | Bevelled 4-sided |
| Length | 2000 mm |
| Joint System | Woodloc® 5G |
| Code | 131246200 |
Customer reviews
4.5 out of 4Reviews
Kathy
2024-01-12
The flooring looks stunning and has held up well with my pets. It's easy to clean and maintain, which is a huge plus for me.
Julie
2024-01-15
I love the rustic look of this flooring. It adds so much character to my home. Installation was straightforward, and it feels very durable.
Alison
2024-01-18
This flooring is beautiful and has a lovely finish. However, I did find it a bit tricky to install, but the end result is worth it.
Sally
2024-01-20
I was impressed with how quickly it was delivered. The quality is excellent, and it looks fantastic in my kitchen. Very happy with my purchase!