Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4QuickStep Impressive Ultra Truffle Oak Laminate Flooring, 12mm
Out of stock
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | IMU8256 |
| Type: | Laminate Planks Flooring |
| Brand: | QuickStep Laminates |
Transform your home with the exquisite QuickStep Impressive Ultra Truffle Oak Laminate Flooring, 12mm. This premium flooring seamlessly blends sophistication and resilience to enhance your living space.
Featuring grooved planks along the long edges, this flooring adds depth and character to any room, creating a visually captivating ambiance. The easy-to-maintain finish ensures a dust-free environment, promoting a healthier home for your loved ones.
Crafted with a robust overlay topcoat for impact resistance, a custom design layer for aesthetic appeal, sturdy fibreboard for stability, and a balancing layer for enduring performance, this laminate flooring guarantees exceptional quality and longevity.
Enjoy a hassle-free installation process with the patented Uniclic click system, eliminating the need for adhesive and ensuring a swift setup. Whether you're renovating or starting anew, this flooring is the perfect choice for a chic and functional living space.
Details
| Laminate Floors Specification | |
|---|---|
| Finish Effect | Oak |
| Colour | Grey |
| Thickness | 12 mm |
| Plank Width | 190 mm |
| Product Range | Impressive Ultra |
| Planks Edging | Grooved |
| Plank Length | 138 cm |
| Code | IMU8256 |
Customer reviews
Book a fitting service for your QuickStep Impressive Ultra Truffle Oak Laminate Flooring, 12mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.