Tradition SPC Versailles Panel Classic Natural Vinyl Flooring, 600x6.5x600mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | 103VP |
| Brand: | Tradition Flooring |
Tradition SPC Versailles Panel Classic Natural Vinyl Flooring, 600x6.5x600mm is a durable and water-resistant stone-plastic composite floor. It is perfect for the kitchen and provides both style and comfort. Our floor designs are meticulously chosen and tested for durability, ensuring longevity.
- Featuring 1.5mm integrated underlay
Details
| Vinyl Flooring Specification | |
|---|---|
| Thickness | 6.5 mm |
| Width | 600 mm |
| Length | 600 mm |
| Click System | Yes |
| Underfloor Heating Compatible | Yes |
| Pattern | Versailles Panel |
| Colour | Natural |
| Installation Method | Click |
| Top Layer | 0.5 mm |
| Code | 103VP |
Customer reviews
4.6 out of 5Reviews
Lisa
2023-09-30
I absolutely love this flooring! It looks stunning in my living room and is very durable.
Sandra
2023-10-01
Great quality and easy to install. The classic natural look fits perfectly with my decor.
ADRIAN
2023-10-02
Very satisfied with this purchase. It’s water-resistant and easy to clean.
Arda
2023-10-03
The flooring is beautiful and feels great underfoot. Highly recommend!
Jade
2023-10-04
This vinyl flooring is a game changer! It looks high-end without the high price.
Book a fitting service for your Tradition SPC Versailles Panel Classic Natural Vinyl Flooring, 600x6.5x600mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.