Hakula Oak SPC Vinyl Flooring, Herringbone, 128x5x615mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CANOLVT06 |
| Type: | LVT SPC Planks |
| Brand: | Tradition Flooring |
Hakula Oak SPC Vinyl Flooring, Herringbone, 128x5x615mm
Canopy Flooring SPC LVTs are an excellent choice for households or commercial areas prone to spills. Unlike regular LVTs, SPC LVTs boast a resilient 4-layer construction, making them highly durable. Featuring a robust core, protective wear layer, and topcoat, these floors are 100% waterproof, scratch-resistant, and stain-resistant.
- Includes 1.00mm integrated underlay.
Details
| Vinyl Flooring Specification | |
|---|---|
| Thickness | 5 mm |
| Width | 128 mm |
| Length | 615 mm |
| Click System | Yes |
| Bevel | Micro Bevel |
| Underfloor Heating Compatible | Yes |
| Pattern | Herringbone |
| Colour | White Washed Grey Oak |
| Installation Method | Floating Floor- Click System |
| Top Layer | 0.5 mm |
| Code | CANOLVT06 |
Customer reviews
4.5 out of 5Reviews
Laura
2023-09-30
I absolutely love the Hakula Oak SPC Vinyl Flooring! It looks stunning in my living room and is so easy to clean.
David
2023-10-01
Great product! Installation was straightforward, and it feels very durable. Highly recommend!
Thecla
2023-10-02
The design is beautiful, and it fits perfectly with my decor. Very satisfied with my purchase.
N/A
2023-10-03
I was impressed with how quickly it was delivered. The quality is excellent for the price.
N
2023-10-04
Very happy with this flooring! It’s waterproof and looks great. Easy to maintain as well.
Book a fitting service for your Hakula Oak SPC Vinyl Flooring, Herringbone, 128x5x615mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.