Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4Evolve Richmond, Engineered Oak Flooring, Black Washed, Brushed & Lacquered, RLx125x14mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | EVORICH125BWBL |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Evolve Flooring |
Evolve Richmond, Engineered Oak Flooring, Black Washed, Brushed & Lacquered, RLx125x14mm combines sophistication and durability to enhance your living space. Meticulously crafted, this flooring features a 3mm solid oak veneer that exudes natural beauty and allure. The brushed and lacquered sealant finish not only adds elegance but also provides protection against daily wear and tear.
With random lengths ranging from 300mm to 1200mm, each plank offers a unique charm, creating a visually captivating and versatile flooring solution. The tongue and groove installation method ensures a seamless and secure fit, making it perfect for a variety of interior settings. The cross-bonded layers of authentic wood backing enhance the floor's resilience, making it compatible with underfloor heating systems. Elevate your space with Evolve Richmond, Engineered Oak Flooring, blending timeless style with contemporary functionality.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Width | 125 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 3 mm |
| Sealant Finish | Lacquered |
| Installation Method | Tongue & Groove |
| Length | 300mm - 1200 mm |
| Code | EVORICH125BWBL |
Customer reviews
Book a fitting service for your Evolve Richmond, Engineered Oak Flooring, Black Washed, Brushed & Lacquered, RLx125x14mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.