Chene Engineered Oak Flooring, Brushed and Oiled, RLx190x14mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHENEOILED190 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Chene |
The Chene Engineered Oak Flooring with a Brushed and Oiled finish in dimensions of RLx190x14mm is ideal for spaces where solid wood is not suitable, like basements or attics. Featuring a length of 1900mm, its tongue and groove system ensures easy installation.
This Chene Engineered Oak Flooring is designed for Heavy Domestic usage. With a thickness of 14mm and a 3mm top layer, it provides a sturdy surface to walk on.
The varying lengths of the planks create an illusion of spaciousness, perfect for creating a welcoming atmosphere. More stable than traditional wood, this engineered flooring is suitable for high-traffic areas such as kitchens, bedrooms, and living rooms.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Product Range | Chene Engineered 14 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 3 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Floating, Nails, Glue |
| Length | Random Length 400 - 1600 mm |
| Joint System | Tongue and Groove |
| Code | CHENEOILED190 |
Customer reviews
Book a fitting service for your Chene Engineered Oak Flooring, Brushed and Oiled, RLx190x14mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.