Chene Engineered Oak Flooring, Wide Invisible Oiled 190x20x1900mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHENEENGWIO20 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Chene |
Chene Engineered Oak Flooring, Invisible Oiled 190x20x1900mm is versatile and customizable to suit any home aesthetic and personal taste.
The Chene Engineered Flooring range offers a wide variety of decor styles suitable for diverse environments, instantly captivating guests with its allure. Not only does it elevate the ambiance of your space, but it also enhances the durability and performance of your flooring.
Crafted from top-notch materials, Chene Engineered Flooring provides optimal flooring solutions tailored to your home's unique style. The invisible oiled finish highlights the wood's intricate grain pattern while safeguarding it against scratches and spills.
This engineered flooring surpasses traditional wood in stability, making it perfect for high-traffic areas like kitchens, bedrooms, and living rooms.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 6 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Glue Down - Tongue and Groove |
| Length | 1900 mm |
| Joint System | Tongue and Groove |
| Code | CHENEENGWIO20 |
Customer reviews
Book a fitting service for your Chene Engineered Oak Flooring, Wide Invisible Oiled 190x20x1900mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.