Chene Engineered Oak Flooring, Wide Brushed & Oiled 190x20x1900mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHENEENGBL20 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Chene |
Chene Engineered Oak Flooring, Wide Brushed & Oiled 190x20x1900mm is versatile and customizable to suit any home decor style and personal taste preferences.
The Chene Engineered Flooring collection provides a wide range of decor options suitable for various environments, instantly captivating your guests. Not only does it elevate the aesthetic appeal of your home, but it also enhances the durability and performance of your floors.
Crafted from high-quality materials, Chene Engineered Flooring offers top-notch solutions for your flooring needs. The invisible oiled finish highlights the wood's intricate grain while providing protection against scratches and spills.
Compared to traditional wood, engineered flooring is more resilient and ideal for high-traffic areas like kitchens, bedrooms, and living rooms.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 6 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Installation Method | Glue Down - Tongue and Groove |
| Length | 1900 mm |
| Joint System | Tongue and Groove |
| Code | CHENEENGBL20 |
Customer reviews
Book a fitting service for your Chene Engineered Oak Flooring, Wide Brushed & Oiled 190x20x1900mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.