Chene Engineered Oak Flooring Cognac, Brushed and Lacquered, 190x3x14mm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHENGCBRL1419 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Chene |
The Chene Engineered flooring is ideal for spaces where solid wood is not suitable, such as basements or attics, offering a fresh look. Featuring a tongue and groove system for effortless installation.
This Chene Engineered Oak Flooring, Brushed and Lacquered is perfect for Heavy Domestic use, with a 14 mm thickness and a 3 mm top layer providing a sturdy walking surface.
With varying plank lengths, this flooring creates a sense of openness, enhancing the room's appearance and creating a welcoming atmosphere.
More durable than traditional wood, Engineered flooring is suitable for high-traffic areas like kitchens, bedrooms, and living rooms.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Thickness | 14 mm |
| Width | 150 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 3 mm |
| Sealant Finish | Lacquered |
| Installation Method | Glue |
| Length | 1900 mm |
| Joint System | Tongue and Groove |
| Code | CHENGCBRL1419 |
Customer reviews
Book a fitting service for your Chene Engineered Oak Flooring Cognac, Brushed and Lacquered, 190x3x14mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.