Chene Engineered Oak Flooring, Brown Distressed & Oiled Hand Scraped, 150x18xRLmm
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
| Product Code: | CHENEENGBDH18 |
| Type: | Engineered Flooring |
| Brand: | Chene |
The Chene Engineered Oak Flooring, Brown Distressed & Oiled Hand Scraped, RLx150x18mm is ideal for both residential and commercial spaces. Featuring a tongue and groove system, installation is a breeze, resulting in a secure joint that resists shifting under pressure.
This Chene Engineered Oak Flooring is perfect for Heavy Domestic use, boasting an 18mm thickness with a 4mm top layer veneer for sturdy footing.
Engineered flooring offers superior stability compared to traditional wood options, suitable for high-traffic areas like kitchens, bedrooms, and living rooms.
Oak is renowned for its durability and elegance, enhancing any decor with its natural hue and rustic appeal. Resilient in various weather conditions, oak is a popular choice for its durability and strength, with a range of random lengths from 300 to 1200 mm to create a spacious look.
Details
| Wood Floor Specification | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Thickness | 18 mm |
| Wood Type | Oak |
| Top Layer | 4 mm |
| Sealant Finish | Oiled |
| Texture | Distressed |
| Installation Method | Glue Down - Tongue and Groove |
| Joint System | Tongue and Groove |
| Code | CHENEENGBDH18 |
Customer reviews
Book a fitting service for your Chene Engineered Oak Flooring, Brown Distressed & Oiled Hand Scraped, 150x18xRLmm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.