Order a Free Sample
Free samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The size of this sample is up to 20mm.
Add Free Sample To BasketOrder a Sample
Samples are subject to current availability and usually dispatched within 48 hours by Royal Mail. The price of this sample cost £4. The size of this sample is up to 200mm.
Add Sample To Basket - cost £4QuickStep ELIGNA Old Oak Matt Oiled Laminate Flooring 8mm
Above 200 in stock
More than 200 packs in extended stock Extended Stock: This figure represents further upcoming stock availability usually within 7-14 days. Please call us for more details.
FLOORING CALCULATOR
| Floor Area: |
|
| Flooring Required: | - sqm (incl. 5% excess) or - packs |
| Quick Quote: | - inc. vat. (add to Basket for delivery pricing) |
Buy More & Save!
-
9 sqm for: £22.82 per sqm, Ex. VAT
-
17 sqm for: £22.59 per sqm, Ex. VAT
-
34 sqm for: £22.36 per sqm, Ex. VAT
-
77 sqm for: £21.90 per sqm, Ex. VAT
| Product Code: | EL312 |
| Type: | Laminate Planks Flooring |
| Brand: | QuickStep Laminates |
Enhance your space with Quick-Step ELIGNA Old Oak Matt Oiled Laminate Flooring 8mm from the Eligna collection, featuring a white hue and 1380mm length.
Opt for white flooring to create a spacious feel when pairing with light walls and darker furniture.
This light and sun-resistant flooring maintains its color under sunlight exposure, offering durability with minimal maintenance compared to real wood.
Quick-Step laminate boasts exceptional scratch resistance and easy plank replacement for damaged areas, backed by recommendations from floor fitters for its top-notch quality.
Ensure proper installation by following the guide for creating expansion gaps to prevent warping, and enjoy the convenience of the Uniclic Multifit system for effortless fitting.
5415125794133
Details
| Laminate Floors Specification | |
|---|---|
| Finish Effect | Merbau |
| Colour | Brown |
| Thickness | 8 mm |
| Plank Width | 156 mm |
| Strip | 1-Strip |
| Product Range | Eligna |
| Planks Edging | Square Edge |
| Plank Length | 1380 mm |
| Code | EL312 |
Customer reviews
4.6 out of 1Reviews
Chris
2023-09-30
I recently installed the QuickStep ELIGNA Old Oak Matt Oiled laminate flooring in my living room, and I couldn't be happier! The finish looks stunning and gives a warm, natural feel to the space.
Book a fitting service for your QuickStep ELIGNA Old Oak Matt Oiled Laminate Flooring 8mm for only £00.00 excl. Vat, based on the area specified above. Quote are only for installation not including any flooring accessories materials or other services you may require. Unfinished products need additional sanding and sealing, not included in this price.
Our final quotes come with Materials & Labour Service Guarantee and are subject to an obligation free site visit (currently London areas only). All areas below 20 sqm are subject to a minimum charge.
For more information you can contact us on 020 88309782.